چاپ یووی با ماندگاری بالای صد سال روی بوم نقاشی

کارت پستال ها را بیشتر بشناسید


کارت پستال ها را بیشتر بشناسید

 

کارت پستال یکی از مواردی است که در مناسبت‌ها و رویدادهای خاص به وفور استفاده می‌شود و از آن برای تبریک گفتن و رساندن یک پیام خاص استفاده می‌شود. استفاده از کارت پستال به یک شهر، کشور یا منطقه محدود نمی‌شود و تقریباً در تمام نقاط دنیا از آن استفاده می‌شود. البته امروزه فلسفه اولیه ساخت کارت پستال به فراموشی سپرده شده است و در محافل عمومی از همه کارت‌های مناسبتی با عنوان کارت­پستال یاد می‌شود.
استفاده از کارت پستال در اوایل، رسمیت بیشتری داشت و به عنوان یک نامه ارسال می‌شد، اما در حال حاضر این کارت‌های رنگی به همراه کادو، گل، هدیه و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌شود و عملاً اداره پست در رساندن آن نقشی ندارد. در ادامه این مطلب به معرفی کارت پستال خواهیم پرداخت و تاریخچه آن را عنوان خواهیم کرد. سپس با معرفی انواع کارت پستال‌های موجود در بازار، به معرفی کامل چند نوع خاص از آن‌ها خواهیم پرداخت که این روزها می‌توانند جذاب باشند.

 

 

تاریخچه کارت پستال

 

برای کارت‌ پستال مانند بسیاری از ابتکارات دیگر بشر که تاریخ مستند مبهمی دارند، نمی‌توان تاریخ شروع دقیقی تعیین کرد اما با این حال شواهدی موجود است که اولین کارت پستال در سال ۱۸۶۹ در اتریش عرضه شد.
کارت‌پستال‌ها وسیله‌ای برای یک مکاتبه کوتاه و مختصر بودند و اگر در بالای آن تمبر وجود داشت برای دولت معتبر به حساب می‌آمد و ارسال می‌شد به همین دلیل نیازی نبود که در داخل پاکت نامه قرار داده شود و هزینه ارسال نیز کمتر درمی‌آمد. در سال ۱۸۷۱ تعداد یک میلیون و پانصد هزار کارت در هفته از طریق پست فرستاده می‌شد از سال ۱۸۷۷ اداره پست اجازه تولید کارت‌های پستی را به شرکت‌های خصوصی واگذار کرد و از آن به بعد کارتهای پستی توسط شرکت‌های خصوصی با انواع نقوش و تصاویر تزئینی تولید می‌شد. با اختراع و پیشرفت صنعت عکاسی، نقوش تزئینی جای خود را به عکسها دادند و بدین ترتیب موفقیت چشمگیری در مقابل کلکسیونرها و توریست‌ها برای خاطرات سفر و غیره ایجاد کرد. جمع‌آوری کارت‌پستال‌های عکس دار در بین مردم بسیار شایع و هیجان انگیز شده بود و اوج آن در سال ۱۹۰۴ و هنگامی بود که به‌طور متوسط شانزده میلیون کارت پستال در هفته از پستخانه عبور می‌کرد. کارت پستال اصلی از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۴ در انگلستان به اوج خود رسید. این زمانی بود که تئاترهای موزیکال مد شده بود و عکس‌های هنرمندان موضوع مورد توجه کارت پستال‌ها بود. موضوع کارت پستالها از مناظر، آثار هنری و طبیعی تشکیل می‌شد. کارت‌پستال‌هایی با عنوان ساده در جنگ جهانی اول و دوم برای مکاتبات جنگی استفاده می‌شد مثل کارت پِرچِتو که مدرکی برای اطلاعات نظامی و دستور نقل مکان بود یا کارت روزا(قرمز) که در زمان فاشیسم برای خبر کردن مأموران به کار می‌رفت.

تاریخچه کارت پستال در ایران

مدرک مستندی، مبنی بر اینکه که کارت‌پستال از چه زمان در ایران رایج شد وجود ندارد. مسلماً رواج کارت‌پستال‌های ایرانی مقارن با دوران رواج اینگونه مراسلات در خارج است به خصوص با وجود کارت‌پستالهایی از ایرانیان مقیم خارج که در نیمه دوم قرن سیزدهم به ایران ارسال می‌کرده‌اند. بعضی ار کارت‌پستالها به صورت ورقه‌های پستی بکار می‌رفته و تمبر پستی از دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به بعد بروی آن‌ها زده شد.